“Aklın bedene hükmetme gücü”

Kendinizi yeniden yaratmanın en doğru ve sistematik yolu.

Joseph Hubert Pilates tarafından 20. yüzyılın başlarında gelitirilmiş olan fiziksel fitness sistemi.

Sağlıklı, sağlıksız sedander kişilerden hamilelere ve profesyonel elit sporculara kadar her yaşta ve her kapasitede insanın anatomik olarak kolayca uygulayabileceği hareketler bütünü.

Joseph H. Pilates kendi sistemini “Kontroloji” yani kontrol bilimi olarak adlandırır. Birinci dünya savaşında düşman ilan edilip Lanchester bölgesinde kampa alınıp burada askerlerle çalışır ve kendi tekniğini geliştirir. 1918’ de bir çok kişinin ölümüne sebep olan grip salgınından beraber çalıştığı askerler etkilenmez ve böylece tekniği dikkat çeker.

“3 derste farkı hissedecek, 10 derste farkı görecek, ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız. 30 seans sonunda tamamen yenilenmiş bir vücuda, özellikle de sağlıklı, sıkı karın ve sırt kaslarına sahip olacaksınız.”

 

J.H.Pilates

Altı temel prensibi olan konsantrasyon, kontrol, nefes, düzgünlük (kesinlik), merkezlenme, akıcılık terimleri zihni ve bedeni bütünleştiren çok derin anlamlar ifade eder.

 

Pilates kardiyovasküler bir antrenmandır. Tam ve etkin bir çalışma sırasında yağ yakım aralığında seyreden ve yaşa göre olan kalp atım hızı kan dolaşımını hızlandrır, dayanıklılığı arttırır, anjiogenez yolu ile yeni kan damarı oluşumunu sağlar. Hücresel solunum merkezi olan mitokondri sayısı artar. Ve böylece bedende daha hızı bir kan sirkülasynu, dolayısyıla hücrelerde daha yoğun bir oksijen karbondioksit değişimi ve besin alış verişi olur. Vücut yağ yakar. Hormonlar düzgün çalışır. Hücre yenilenmesi artar. Artan kan dolaşımı ve yoğun konsantrasyon sonucu kaslara ve bedene yoğunlaşan sinir sistemi sağlığı, beyin sağlığı, güçlenir. Doğru nefes ile akciğer daha etkin ve doğru kullanılır.

Diğer fitness sistemlerinden farkı yanı tüm bedensel sistemlerin temeli oluşudur. Bedenin omurgaya yapışan en içteki kasları ile ilgilenir. Zihni tam ve etkin kullanmayı amaçlar. Zihnin verdiği bir emir tam ve eksiksiz bir şekilde kassal hafızaya yerleşir. Böylece beden farkındalığı oluşur. Beden bütünlüğü sağlanır ve güçlendirilir.

Zamanla günlük rutin hayat, yaşam şartları, stress, yorgunluk, doğru ve dengeli beslenememe, yeterli sıvı elektrolit alamama, depresyon, bıkkınlık vb unsurlarla ya da psikolojik ve fiziksel travmalar sonucu insan bedeninde kas uzunluk, kısalık, esneklik ve kuvvet farkları, dolayısı ile postur bozuklukları, kalıcı veya geçici rahatsızlıklar meydana gelir.

Pilates öncelikle kişiye kendi fiziksel bedenini tanımasını, zihninin etkin ve tam kullanımı ile farkındalığının geliştirmesini sağlar. Denge, nefes ve hareket sistemlerinin birleşimidir. Eklem ve kemikleri yaşam boyu korumak için kasları güçlendiren ve esneten yani bedeni hem zihinsel hem fiziksel içsel bir dengeye getiren bir fiziksel fitness sistemidir. Karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturur. Birincil olarak “Power house” olarak adlandırdığı “core kasları”nı hedef alır. Bu bölge karmaşık bir anatomiye sahip olan üst bacak ve alt karın arasında kalan ve bedenin ağırlık merkezini kapsayan, yaşam boyu sağlıklı ve zinde bir yaşam sürebilmek için kassal dengeye getirilmesi gereken hayati önem taşıyan bir bölgeyi ifade eder. Pilates’e göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilateste kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo verilmese de ince ve sıkı bir görünüm oluşur. Sakatlanmalar zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.”

WhatsApp Direk Mesaj