ORYANTAL DANS KURSLARI

Hepimiz günlük hayatımızda yeterince stres yaşıyoruz. Gerek iş stresi gerekse yaşam koşulları. Bu gibi durumlarda kafamızı boşaltmak ve bu streslerden uzak durmayı dilediğimiz olur. İşte biz de size hem kafanızı dağıtmak, hem kilo verip sıkılaşmak, hem de eğlenerek dans etmeyi öğrenmeyi vaad ediyoruz.

 

Oryantal kursları ile kıvrak ritimlerde dans ederek, bedeninizi daha iyi anlayacak, rahatlayacak, incelecek ve vücudunuzu şekillendirme fırsatı yakalayacaksınız.

 

Geçmişten bugüne estetiğini ve çekiciliğini hiç bir zaman kaybetmemiş olan Oryantal Dansını size özel, kaliteli ve nezih bir ortamda işin profesyonellerinden öğrenerek hayatınıza renk katacaksınız.

Ayrıca oryantal kursları sayesinde alacağınız bilinçli bir eğitimle vücut hâkimiyetinizi artırıp dansınızla göz kamaştıracak, herkesi kendinize hayran bırakacaksınız.

 

Oryantal Dansının Faydaları:

  • Duruşu düzeltme, sırt ağrılarında azalma,
  • Solunum egzersizleri ile nefes kontrol
  • Sıkılaşma / kilo verme
  • Boyun, sırt, bel, omuz, kol, el çalışmaları, kol ve bacak koordinasyonu ile vücudunu tanıma ve hakimiyet
  • Temel adımlar, yürüyüş teknikleri ile estetik kazanma
  • Denge,
  • Müzik kulağını geliştirme
  • Girdiğiniz her ortamda göz kamaştırmak da cabası

 

KADIN VÜCUDUNU ÖZGÜRLEŞTİREN DANS: ORYANTAL

Oryantal dans veya da bir diğer adıyla bilinen göbek dansı geleneksel bir Ortadoğu dansıdır. Arapça: raks şarkı, doğunun dansı ya da raks baladi diye bilinen bir halk dansıdır.

Oryantal batı’ da daha çok ‘Belly Dance’ ya da ‘Göbek Dansı’ olarak bilinirken, Yunanistan ve Balkan ülkelerinde ‘Çiftetelli’ olarak bilinir. Mısır’da da ‘Raks Sharki’, Fransa’da ‘Dance Du Ventre’ Ortadoğu ülkelerinde ise ‘Danse Oriantale’ ya da ‘Oryantal’ adları ile tanımlanır. Bu dansı yapan bayanlara ‘Dansöz’, erkeklere ise ‘Dansör’ ya da ‘Zenne’ denir.

Oryantal içinde islam öncesi inançları içerdiğinden Dünya’ da bilinen en eski danslardan biridir. . Orijinalinde, antik dönemindeki doğurganlık ve bereket kültürü yatar. O dönemdeki bütün antik uygarlıklarda bereketi sembolize eden tanrıçalar olmuştur. Örneğin, Mylitta, Isis, Ashtıreth, Ishtar, Hathor, Afrodit, Venüs ve Ceres gibi isimlerdir bunlar.

 

Oryantal Dans Nedir?

Tamamıyla kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Kalça ve göğüs hareketleriyle, karın kaslarıyla yapılan bu dans tam anlamıyla kadın vücudunun estetikliğine ve dişiliğine uygundur. Kadınlık ve dişilik ön planda olup toprağa temas eden yalın ayaklarla, katı ve sıkı bir danstır. Bayan vücudunun pürüzsüz, akıcı, karmaşık ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteristik özelliği ortaya çıkmıştır.

Doğu dansları, batıdaki gibi adıma dayalı danslar dışında kas hareketlerine bağlı olarak yapılır. Dolayısıyla adımlar bir bayana yakışacak şekilde çok narindir ve asla zıplama, hoplama olmaz, toprakla olan çıplak ayak teması daima korunur.

Günümüzde Oryantal Dans’ ın Mısır, Türk ve Lübnan olmak üzere üç temel stili vardır. Ayrıca bunun yanında Amerikan hibrid stili de vardır. Makamları ve ritimleri takip ederek yapılması gereken bir danstır. Dansçı melodiye ve ritmin dümteklerine vücuduyla karşılık verir. Hatta oryantal dans geleneksel makamların ve ritimlerin dışına çıkılarak daha güncel müziklere de uyarlanabilir.

Oryantal Aksesuarları Nelerdir?

Oryantaller, aksesuarlar ile danslarına görsel açıdan zenginlik katarlar. En çok kullandıkları aksesuarlar başında; kılıç, meşale, mum, peçe, tül, baston gibi malzemeler gelir. Hatta biraz daha cesaretli olan dansçıların yılan kullandıkları da olur.

Kullanılan bu aksesuarların her birinin birer anlamı vardır. Genel olarak, sihri ve ilkel insanın korunma amaçlı kullanımı simgelerler. Bu aletlerin dansta kullanılması o yörenin folklorunda da görülür.

Sizlerde kendinizi bu dans da geliştirdikten sonra aksesuarlardan herhangi biri ile dans edebilir ve sahnede göz doldurabilirsiniz. Unutmayın sadece dans etmek yetmez, şık ve gösterişli dans aksesuarları ile her zaman pistte ilk fark edilen siz olabilirsiniz.

 

Oryantal Kurslarımıza katılmak için ne yapmalısınız ?

 

Bizi 0312 466 46 10 no’lu telefondan arayarak ya da alttaki iletişim formunu doldurarak en yakın Ücretsiz ORYANTAL tanıtım dersimizin zamanını öğrenip gelip katılabilirsiniz.

Memnun kaldığınız takdirde sizler için oluşturduğumuz kampanyalardan faydalanarak sınıflarımıza kaydınızı yapıp bu muhteşem dansa ilk adımlarınızı atmış olursunuza

ankara oryantal dans kursu, oryantal dans kursu ankara, oryantal dans kursları ankara, ankara da dans kursları, ankara dans kursu

WhatsApp Direk Mesaj