YOGA VE SAĞLIK – Ankara Yoga Kurslari
2 Ekim 2015
Üye Yorumları
17 Ekim 2015

Pilatesin Sağlığa Faydaları

Pilates geniş bir yelpaze ile yoga, dans, jimnastik figürleri taşıyan bir felsefedir. Bu felsefe içinde vücuda esneklik, sağlık ve direnç katan çeşitli egzersizlerin bulunduğu bir yöntemdir. Çeşitli hareketlerle vücuda şekil veren ve vucüt yapısını düzenleyen bu yöntemin saymakla bitmeyecek kadar yararı olduğu bilinmektedir.

Pilates egzersizlerinin ilk çıkışı tedavi amaçlı olmuştur. Daha sonraları kasları kuvvetlendirmek için kullanılmıştır. Günümüzde ise özellikle, konsantrasyon gerektiren bu egzersiz türü vücut postürünü geliştirmek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için kullanılmaktadır.

Günlük hayatta çalışırken ya da otururken bulunduğumuz yanlış pozisyonlar, tekrarlanan ve uzun süre aynı pozisyonda kalınan hareketler omurgamızın dengesinin bozulmasına, sırt-bel ve boyun bölgelerinde çeşitli sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Bu sebeple sırt-bel ve boyun ağrısı şikayetiyle hastanelere başvuran kişi sayısı oldukça fazladır. Ayrıca düzensiz ve bilinçsiz yapılan egzersizler kas rahatsızlıklarına ve duruş bozukluklarına sebep olmaktadır. Genellikle üstünde durulmayan ve tedavi sürecinden korkulan bu rahatsızlıklar için en kolay çözüm yollarından biri, çok az kişi tarafından bilinmesine rağmen giderek yaygınlaşan bir yöntem olan pilatestir.

Bu bağlamda pilates gibi düzenli yapılan egzersizlerin kişilerin kas ve iskelet yapısını koruyucu etkisi görülmektedir. Bu etkinin yadsınmadığı bazı sağlık kuruluşları ve bazı fizyoterapistler pilates yöntemi ile sırt-bel ve boyun hastalıklarını tedavi etmektedirler. Özellikle mevcut bel-boyun-sırt problemleri olan kişilere Klinik Pilates adı verilen tedavi yöntemi 30 yıldır uygulanmaktadır. Tecrübeli fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilen bu yöntem pekçok hastalığın tedavi edilmesini sağlamıştır. Ayrıca deneyimli fizyoterapistler tarafından verilen Klinik Pilates eğitimi ile bu alanda oldukça fazla hekim yetişmesi sağlanmaktadır.

Her Yaş İçin Pilates Faydalı Mı?

Pilates genelde kadınlar arasında yaygın olan bir egzersiz çeşididir. Ancak son yıllarda sağlık alanında kullanımının yaygınlaşması üzerinde her yaştan insanın dikkatini çekmeye başlamıştır. Orta yaş insanının günlük hayatın getirdiği stres, yorgunluk, fiziksel şikayetlerine çözüm olan pilates artık küçük yaştaki bireylerin sağlıklı gelişip büyümesi ve yaşlı insanların da sağlık şikayetlerinde çözüm getirmesi yönünden ön planda.

Pilatesin büyük küçük her yaştan insan tarafından yapılması gerektiğinin en önemli nedeni çocuklarda dengeli gelişimi sağlaması, yetişkinlerde omurilik ve duruş problemlerini çözmesi ve yaşlılarda eklem rahatsızlıklarına çözüm getirmesidir. Kasların ve kemiklerin daha rahat şekillendiği çocukluk döneminde kontrollü çalışma ile daha sağlıklı bireyler ve güçlü metabolizmalar yetişir. Ayrıca yetişkinler ve yaşlılar için de omurganın doğal duruşunun geri kazanılması, diyaframın kullanılmasıyla günlük performansın arttırılması, gerçek boy uzunluğuna kavuşulması gibi pek çok faydası vardır.

Sağlık İçin Pilates

 

 • Pilatesin sağlığa etkileri hem görülebilir hem ölçülebilir düzeydedir. Bireylerin hayatlarını düzene soktuğu kadar onların sağlıklı bir hayat geçirmelerine de yardımcı olur.
 • Pilatesin sağlığa etkilerinden bazıları:
 • Pilates stres azalımını gerçekleştirir ve bireylerin psikolojik sağlğınıı korur.
 • Sağlıklı ve kuvvetli kaslar oluşturur.
 • Kişinin direncini arttırır ve sakatlanma riskini minimuma indirir.
 • Bir çeşit rehabilitasyon özelliği göstererek kişin yenilenmesini sağlar.
 • Pilates skolyoz(omurga eğriliği) sorununun çözümünde yardımcıdır.
 • Pilates yapan hamilelerin doğum süreci daha rahat geçer ve daha çabuk kendilerini toparlarlar.
 • Gebelik süresince yapılan pilates hazımsızlık ve ödem gibi sorunların önlenmesini sağlar.
 • Egzersiz yapan annelerin bebeklerinin de otonom(kalp atışı, iç organ fonksiyonları)  fonksiyonlarının daha iyi çalıştığı görülür.
 • Osteoporoz(kemik erimesi) vakalarının önüne geçer.
 • Core stabilizasyonunu geliştirir, içeriden dışarıya çalıştırmaktadır.
 • Postürü düzeltmektedir.
 • Hücre yaşlanmasının önüne geçmek ve yaşlanmayı geciktirmek için bire birdir.
 • Felç tedavisinde kullanılan en önemli yöntemdir.
 • İç kasları çalıştırarak omurganın sabitleşmesini sağlar ve omurgayı kuvvetlendirir.

 

 

 

Ankara pilates kursları, ankara pilates okulları arasında önemli bir yere sahip olan Trio Dans ı bir ziyaret etmelisiniz. Pişman olmayacaksınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Direk Mesaj